2 Mayıs 2019 Perşembe

CorelDRAW Graphics Suite 2019 Update 1 yayınlandı

CorelDRAW Graphics Suite 2019'un ilk güncellemesi olan update 1 yayınlandı. Update 1 ile özellikle CorelDRAW'daki ayarları hatırlamama sorunları düzeltildi. CorelDRAW 2019 yayınlandıktan kısa bir süre sonra yayınlanan bu güncelleme bir geniş kapsamlı bir Hotfix gibi düşünülebilir.

CorelDRAW Graphics Suite 2019 Update 1 hem Windows hem de macOS işletim sistemleri için ayrı ayrı yayınlandı. Her iki platformda aynı sorunların çözüldüğü gibi platforma özel sorunlar da ayrı ayrı çözülmüş görünüyor. Bu arada Windows platformu için sadece 64 bitlik sürümünün yayınlandığını belirtmeden geçmeyeyim. Bu durum 32 bit sürüme veda etmek anlamına mı geliyor bilmiyorum. Dünya genelinde 32 bit Windows işletim sisteminde CorelDRAW 2019 kullanan kullanıcı sayısı oldukça az ise iş yükünü azaltmak için 32 bit sürümü kaldırabilirler ya da hızlı bir şekilde güncellemeyi sunmak için şimdilik sadece 64 bit sürümünü yayınlamış olabilirler.

Güncelleme dosyalarını aşağıdaki bağlantıdan indirebilirsiniz. Güncelleme sonunda CorelDRAW sürümü 21.1.0.643 olacaktır. Bu arada yasal olmayan yollarla edinilen 21.1.0.628 numaralı sürüme dikkat etmenizi ve bu sürüme dair hiç bir şeyi bilgisayarınıza yüklememenizi tavsiye ediyorum çünkü CorelDRAW Graphis Suite 2019 21.1.0.628 numaralı sürümün zararlı yazılım içerme olasılığı çok yüksektir.CorelDRAW Graphics Suite 2019 Update 1 Windows (64 bit)
CorelDRAW Graphics Suite 2019 Update 1 macOS

Şimdi gelin düzeltmelere bakalım.

CorelDRAW Graphics Suite 2019 Update 1 ile gelen düzeltmeler (Windows)

Performans geliştirmeleri

 • En son kullanılan fontların listesi hatırlama sorunu düzeltildi.
 • Objects Docker’a Show Object Properties seçeneği geri geldi.
 • CorelDRAW ve Corel PHOTO-PAINT, Windows 10 N Edition'da piyasaya sürüldü.
 • Bir nesneye Block Shadow uyguladıktan sonra Varyaılan arayüzden farklı bir arayüze geçiş yaptığınızda programın donma sorunu düzeltildi.
 • Bitmaplere perspektif uygulandığında arka planın şeffaf olmama sorunu düzeltildi.
 • Text’lere verilen bitmap efektlerinden sonra Text’i tekrar düzenlerken yaşanan sorun düzeltildi.
 • Büyük / Küçük Harf Değiştir (Change Case) seçenekleri artık CorelDRAW'daki Metni Düzenle iletişim kutusunda kullanılabilir.
 • Lens efektleri beklenen rengi verir.
 • Ctrl + P tuşlarına ve ardından Enter tuşuna bastığınızda yazdırmama sorunu düzeltildi.
 • Şimdi Yazdır iletişim kutusundaki mini önizleme, seçtiğiniz belge yönünü doğru şekilde görüntüler.
 • Yeni Belge Oluştur iletişim kutusundan kaydettiğiniz yeni Preset’leri hatırlanmama sorunu düzeltildi.
 • Yazdır iletişim kutusundaki mini önizleme bölmesinin durumu hatırlama sorunu düzeltildi.
 • Dolgu renk seçicisinde palet listesinden istediğiniz renk paletini seçmek artık çok kolay.
 • Color Docker’ı ayırıp undock yaptığınızda yaşanan görüntüleme sorunu düzeltildi.
 • Fountain dolguda  başlangıç ve bitiş renk kutularının görüntülenme sorunu düzeltildi.
 • Spot renkler için Tint değeri yüzde ile girilmesi sorunu düzeltildi.
 • Corel PHOTO-PAINT'e eski çalışma alanlarını içe aktarmak artık uygulamanın başlatılmasını engellemiyor.

CorelDRAW.app, CorelDRAW ve Corel Cloud
Sadece CorelDRAW Graphics Suite kullanıcıları tarafından kullanılabilen web tabanlı bir grafik uygulaması olan CorelDRAW.app, şimdi CorelDRAW ile entegre edildi. CorelDRAW.app veya CorelDRAW'da oluşturulan CDR dosyalarını, dosyalar için çevrimiçi bir depolama olan Corel Cloud'a kaydedebilir ve ardından bu dosyaları uygulamalardan birinde açabilirsiniz. Örneğin, CorelDRAW.app'da bir tasarım oluşturabilir, CDR dosyası olarak Corel Cloud'a kaydedebilir ve daha sonra CorelDRAW'da tasarımını düzenleyerek çok çeşitli düzenleme araçlarından yararlanabilirsiniz. Düzenlenen dosyayı CorelDRAW'dan doğrudan Corel Cloud'a kaydedebilir ve daha sonra herhangi bir cihazda CorelDRAW.app dosyasında açıp not ekleyebilirsiniz. Eklenmiş dosya daha sonra daha fazla düzenleme için CorelDRAW'da Corel Cloud'dan açılabilir.

CorelDRAW'da Corel Cloud'dan bir dosya açmak için, Dosya> Corel Cloud'dan Aç'ı tıklatın (File > Open form Corel Cloud) Bir dosyayı Corel Cloud'a kaydetmek için, Dosya> Corel Cloud'a Kaydet'i (File > Save to Corel Cloud) tıklayın. Corel Cloud'a CorelDRAW'dan ilk eriştiğinizde, Corel hesabınızla ilişkili şifre ile oturum açmanız istenir. Yılda bir kez oturum açmanız gerekir.

CorelDRAW Graphics Suite 2019 Update 1 ile gelen düzeltmeler (macOS)

Yukarıdaki düzeltmelere ilave olarak;

 • Bitmap'lerle çalışırken ve içinde bitmap olan gruplarla çalışırken yaşanan performans sorunu düzeltildi.
 • Corel Photo-Paint için Touch Bar desteği geldi

8 yorum:

 1. Teşekkürler Kürşad Hocam.

  YanıtlaSil
 2. Programı büyük umutlarla 2019'a güncellemiştim ama beklediğim güncellemeleri bu versiyonda da alamadım maalesef. X6'da fontlar daha seriydi, programın efekt özellikleri daha stabildi, herşeyi geçtim baskıda PDF ayarlarını 405 dpi çıkışlı almak istiyorum ama ona bile müsade etmiyor (400 dpi olarak sabitliyor). Sanırım birkaç güncelleme daha alması gerekecek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba,

   Update 1 güncellemesini yüklediğinizi varsayıyorum.

   PDF ayarlarında 405 dpi bitmap çıkış almak mümkün. Bunu sizin için test ettim ve sorun yaşamadım.

   X6'ya göre font listesi bir miktar yavaş olabilir. Font listesi X7 ve güncellemeleriyle ciddi anlamda değişti.

   Programın hangi efektlerinde stabilite sorunu yaşıyorsunuz? Detaylı bilgi verebilirseniz test edebilirim.

   Ayrıca yaşadığınız sorunları destek.eti.com.tr adresine bildirirseniz detaylı incelenip çözüm üretilebilir. Ya da çözemediğiniz sorunlarla ilgili geri bildirimleri doğrudan Corel'e yapabilirsiniz.

   Sil
  2. Merhabalar Kürşad Hocam;
   İlginiz için teşekkür ederim. Güncellemeyi indirdim ilk fırsatta yükleyeceğim. PDF 405 dpi export ediyo ama genel seçenekleri baskı ayarı olarak kaydettiğimde bir sonraki işte 400 dpi çözünürlüğe çekiyo. İşyerimdeki diğer PC'de 2018 yüklü onda herhangi bi sorun yaşamıyoruz.

   Sil
  3. Update 2’yi yükleyerek tekrar dener misiniz?

   Sil
 3. Regaip bey, 400dpi export sorunu bende de var. Aslında export ediyor ama kaydettiğiniz ayarları saklamıyor. Bir sonraki açılışta ayar 400dpi olarak gözüküyor.
  Ben 600dpi kaydetmeye çalışıyorum. İlerideki bir güncelleme ile o da hallolacak sanırım.

  YanıtlaSil
 4. merhabalar ustam dxf dosyalarını içeri aktarırken dosya gelmiyor geliyor gibi yapıp görüntülenmiyor win10 kullanıyorum ve farklı pc de denedim aynı sorun var

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sorun yaşadığınız DXF belgesini bana ulaştırabilir misiniz?

   Sil