1 Nisan 2010 Perşembe

CorelDRAW X5 Yenilikler: Yeni araçlar, yeni docker'lar ve daha bir çok yenilik.

Bu videoda CorelDRAW X5'te tasarım için geliştirilen ve iyileştirilen bir çok araç ve özelliği keşfedeceksiniz. Bunlardan bir kaç tanesini kısaca açıklayarak hemen merakınızı gidermeye çalışayım. Aslında her araç ve özellik için ayrı bir yazı yazmayı düşünüyorum, tabi fırsat bulabilirsem. Şimdilik bunlarla yetineceksiniz ;)

2 point line tool: Bir nesneye bağlı çizgi çizimleri için çok faydalı yeni bir araç.
B-Spline Tool: Bu araç farklı sektörlere özel üretilmiş uzman yazılımlarda bulunan bir araç. Çizim yapmayı oldukça kolaylaştırıyor ve hızlandırıyor. Bu araçla saniyeler içinde en zor dekupeleri bile yapabilirsiniz.
Join Curve: Birbirinden bağımsız nesneler halinde olan erğileri (curve) birleştirmeye yarayan ve daha önce ücretli makrolarla elde edilen bir özellik bu sürümde CorelDRAW'a eklenmiş.
Rectangle Tool: Geliştirilmiş dikdörtgen aracı belki de CorelDRAW X5'in en dikkat çekici yeniliği olmuş. Artık çizdiğiniz dikdörtgenleri dilediğiniz kadar uzatın ve esnetin, köşe kıvrımlarının biçimi bozulmayacak. Ayrıca 2 farklı köşe şekli daha eklenmiş.
Dimension Tool: Ölçülendirme ve ölçüleri yazma için (daha çok teknik çizimlerde) geliştirilmiş bir araç. Daha önce kısıtlı kullanımı olmasına karşın bu sürümde detaylandırılmış. Özellikle Segment (çizim parçası) ölçen alt araç oldukça yetenekli.
Pixel Preview: İşte nihayet Web geliştiricileri için gelen bir özellik. Çizimlerini anında pixeller olarak görebiliyor ve çizimlerinizi web ortamına daha iyi entegre edebiliyorsunuz. X5 sürümünde Web geliştiricileri için bir çok yeni özellik var mutlaka inceleyin.
Object Coordinates Docker: Bu da tahminimce Designer'dan alınmış bir özellik. Dikdörtgen, Daire, Çokgen gibi nesneleri ölçü girerek oluşturmanızı sağlayan bir Docker.
Color Palette Manager: İşte bu da X5'in renklerle ilgili yaptığı bir çok yenilikten biri. Renk paletlerini yönetmek hiç bu kadar kolay olmamıştı. Yeni Macro Manager gibi Color Palet Manager'da çok iyi bir geliştirme olmuş. Bu docker sayesinde renk paletleriniz üzerinde tam anlamıyla hakimiyet sağlayabiliyorsunuz.
Connector Tool: Bu da daha çok teknik çizim, şema gibi birbirine bağlanan çizimleri yaparken işinize yarayacak güel bir araç.
Yeni Mesh Tool: Mesh tamamen Postscript ile tanımlanabilen bir dolgu şekli. Adobe Illustrator'da da olan bu özelliği CorelDRAW bir adım öteye taşıyor. Artık Mesh noktalarına ayrı ayrı şeffaflık değeri verebiliyorsunuz. İllustarsyon yapanlar için bence mükemmel bir yenilik olmuş.
Lock Tool Bar: Bu da küçük bir ayrıntı. Araç çubuklarını artık kilitleyebiliyorsunuz.

Detaylar için Videoyu izleyebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder