Lisans


Corel Lisanslı Yazılım Kullanımıyla ilgili Sık Sorulan Sorular


1)  Corel ürününü ABD sitesinden alırsam çok daha ucuza geliyor. Neden bu kadar fiyat farkı var?
Yazılım üreticileri ürettikleri ürünleri dünyanın değişik bölgelerinde değişik fiyatlarla satabilmektedirler. Bu farklılık, satılan ürünün o ülkedeki konumuna, satış adetlerine ve dil seçeneği gibi bazı kriterlere bağlı olarak belirlenmektedir. Corel firması özelinde dünya 5 ana bölgeye ayrılmış olup Kuzey Amerika (1), Latin Amerika (2), Avrupa (3), Asya ve Pasifik (4) ve Diğer (Ortadoğu ve Afrika) (5) olarak yönetilmektedir.
Ürün kodları da bu ayrıma göre yapılmaktadır. Farklı bölgelerde satışa sürülen ürünler farklı ürün kodları ile gösterilmektedir. 
1. Bölge haricinde Ülke Distribütörlüğü oluşturularak tüm yetki ve sorumluluklar onlara devredilmiştir. Bu bağlamda biz Türkiye’de Corel ürünlerinin Türkiye Distribütörü olarak, ürünlerin pazarda doğru bir şekilde konumlanması, ürünlerin teknik desteğinin verilmesi, müşteri hizmetleri (bozuk CD, eksik paket vs), kanal yapısının oluşturulması ve sorumluluğu, müşteri memnuniyetinin sağlanması, lisanssız kullanım ile mücadele, yazılımın Türkçeleştirilmesi ve Türkçe kitabının, yükleme talimatlarının, lisans belgelerinin hazırlanması  ve bunlar gibi bir çok konuda sorumluluk taşıyoruz.
Türkiye’nin içinde bulunduğu bölge İngiltere’den yönetilmektedir ve ürün tedarikimiz de Avrupa’dan yapılmaktadır. Pazar dinamikleri açısından ürünlerimizi USD olarak pazara sunmamıza rağmen Avrupa fiyatları ile satın alıyoruz.
Kısacası Kuzey Amerika’da uygulanan fiyatlar pazarın büyüklüğü ile orantılı olarak oldukça düşüktür. Ne biz ne de Avrupa’daki herhangi bir Distribütörün bu fiyatları uygulaması mümkün değildir.

2)  Yurtdışındaki bir web sitesinden veya bir satıcıdan lisans almam durumunda burada geçerli midir?
Yazılım Üreticileri ile Son Kullanıcılar arasındaki lisans kullanım kurallarını ve şartlarını EULA (End User License Agreement) sözleşmesi belirler. Bu sözleşme, tüm yazılımlar için geçerli olan ve yazılım yükleme aşamasında kabul ettiğiniz bir metindir. Bu sözleşmeyi okuduktan sonra kabul etmemeniz durumunda, yazılım yükleme işlemini devam ettirmeyecektir. 
Telif hakkına sahip tüm yazılımlar için geçerli olan bu sözleşmede yazdığı gibi, yazılımı sadece ve sadece yaşadığınız ülkede bulunan Corel ofisinden ve/veya Corel Distribütörü veya Yetkili Satıcısından doğrudan veya online olarak satın alabilir veya indirebilirsiniz.
+++
You may only purchase and/or download the Software from Corel's or its authorized reseller's store, eStore, or website that is located in the country where You currently live.
+++
Aksi durumlarda bedelini ödeyip almış olsanız bile lisansınız geçerli sayılmayacaktır.

3)  Yurtdışından aldığım yazılıma buradan destek almak istiyorum. Neden alamıyorum?
2. maddede yazılı olduğu üzere, yurtdışından alacağınız lisanslar EULA’ya aykırı olduğundan, lisans olarak değerlendirilememekte ve dolayısı ile teknik destek ve müşteri hizmetlerinden yararlanamamaktasınız. 
Sizin yazılımınızı en uygun şekilde kullanabilmeniz için Türkiye’de ciddi yatırımlar yapıyoruz ve size hizmet vermeye çalışıyoruz. Beklentimiz ise doğal olarak lisansınızı da bizden almanızdır. Kaynaklarımız ve sorumluluklarımız ancak bizden yazılım lisansını almış müşterilerimiz içindir.

4)  Kimler Corel Akademik Sürüm Alabilir?
Akademik sürümler aşağıdaki kişi ve kuruluşlar tarafından satın alınabilir:

MEB’na bağlı Okullar

Özel veya Kamu
 • Anaokulu ve Yuvalar
 • İlköğretim Okulları
 • Orta Öğretim Okulları
 • Yaz/Kış Okulları
 • Yüksek Okullar
 • Üniversiteler ve MEB’na bağlı Teknik Okullar
 • Corel ürünlerinin eğitimini veren Yetkili Eğitim Merkezleri (MEB tarafından akredite olması gerekmektedir.)
 • Belediyelere ait Halk Eğitim ve Meslek Edindirme Kuruluşları (ISMEK vs)

K-12 Eğitmenleri, Üniversite Öğretim Üyeleri
 • Fakülte Öğretim Görevlileri ve/veya İdari görevliler (kısmi veya tam zamanlı)
  Çalışma belgesi gerekmektedir.
Öğrenciler
 • Öğrenciler.
  Geçerli resimli bir öğrenci kimliği istenir.
İdari Birimler
 • YÖK
 • Milli Eğitim Bakanlığı
 • Milli Eğitim İl Müdürlükleri
Hastaneler
 • Kamu Hastaneleri
Kütüphaneler
 • Tüm Kamu Kütüphaneleri
Müzeler
 • Kültürel ve Eğitim amaçlı kar amacı gütmeyen kamu müzeleri (Kalıcı Müzeler)
Yardım Kuruluşları
 • Kar amacı gütmeyen Resmi Yardım Kuruluşları (Kızılay, Yeşilay, SH ve Çocuk Esirgeme Kurumu gibi) (Onay alınız)
Bu yazı Corel Türkiye Distribütörü Eti Bilgisayar'dan alınmış ve Eti Bilgisayar izniyle yayınlanmıştır.

Corel Lisans, Corel DRAW Lisans, CorelDRAW Lisans, CorelDRAW X5 Lisans, Corel DRAW X5 Lisans, Corel DRAW X6 Lisans, CorelDRAW X6 Lisans, CorelDRAW Graphic Suite Lisans.

17 yorum:

 1. Hello Xxxxx,

  Thank you for the information.

  Please note you can review our products available for purchase in your region by going to http://www.corel.com/corel/?storeKey=eu

  Thank you,
  Jason
  Corel Customer Support
  -------------------
  bu maile göre ingiltereden alabileceğimizi yazdı corel, kafamız iyice karıştı.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Resmi bilgiyi hafta içi paylaşacağım fakat her ne kadar bu e-postaya göre Corel internet sitesinde doğrudan satın alsanız bile 120$ (an itibariyle 254 TL) civarındaki vergi avantajından mahrum kalmış olacaksınız gibi görünüyor. Yani vergileri de işin içine kattığınızda size maliyeti daha fazlaya gelecek.

   Sil
  2. Merhaba

   Corel Customer Support, eğer bulunduğunuz ülkede bir Yetkili Distributor yok ise veya ürün bulamıyorsanız bölgenize en yakın yer olarak Euro bölgesini işaret etmiş. Corel EULA sözleşmesinde açıkça bulunduğunuz ülkedeki yetkili Distribütör, onun yetkili satıcıları veya e-ticaret sitesinden almanız gerektiği yazar.
   Ayrıca aldığınız üründe problem çıkması (paket açılması, seri numarası problemi veya DVD bozukluğu gibi) durumunda ancak buradan satın aldığınız ürünler için Türkiye'den destek alabilirsiniz.
   Son olarak teknik destek imkanlarımız sadece Türkiye'den ürün alan müşterilerimize açıktır.
   Tüm bunları düşündüğünüzde lisansınızı Türkiye'den temin etmenizi öneririz.

   Saygılarımızla
   Eti Bilgisayar Ltd
   Corel Türkiye Distribütörü

   Sil
 2. Tamam, lisansı Türkiye'den alalım. Siz kazanın. Kabul. Ama neden bu kadar pahalı? Aylardır almak istiyorum, iki kredi kartım var, ikisini üst üste koysam limiti yetmiyor. nasıl olacak bu iş? Size hak vermiyor değilim. Ama bu sorunsalı nasıl çözeceğiz? Çok pahalı satıyorsunuz. (veya devlet aşırı vergi alıyor) Neticede lisans alamıyoruz.

  YanıtlayınSil
 3. Merhaba Sayın Corel Kullanıcısı
  CorelDRAW Graphics Suite ürününü en uygun fiyatlarla ve en uygun koşullarda imkanlar elverdiğince sizlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Teknik Destek, Türkçe ürün, Müşteri Hizmetleri (CD bozulması vs) gibi konularda hep yanınızdayız. Aşağıdaki soruları cevaplarsanız size en uygun teklifi gönderebiliriz:
  Elimizdeki sürümler X7 ve X8
  1) Kaç PC de kullanacaksınız?
  2) Türkçe mi İngilizce mi? Her ikisi de mi?
  3) Yurtdışında olmayan taksit imkanını size sunabiliriz
  4) Türkiye'den faturalanır

  Kürşad Bey ile görüşebilirsiniz. Sizi lisanslandırırız. Rahat çalışırsınız.

  Saygılarımızla
  Eti Bilgisayar Ltd
  Corel Türkiye Distribütörü

  YanıtlayınSil
 4. Merhaba,

  3 PC, sadece ingilizce.

  Programın linsansını satın almak zorundayız. Yasaları filan umursadığımız yok, vicdanen, ahlaken. Kul hakkı yiyoruz. Lakin, en az 10 farklı programa ihtiyaç duyuyoruz ve sıra gelemiyor bir türlü. Fiyatlar çok düşük, karlar çok az. Kişisel masraflardan başımızı kaldırıp program lisansına para ayıramıyoruz ki... Bir de program fiyatları... Sadece Corel için kredi kartlarımın toplam limitleri yeterli gelmiyor.
  Nasıl yapcaz bilmiyorum...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bizimle özelden iletişime geçerseniz size özel teklif / kampanya gbi unsurlardan yararlanmanızı sağlayabiliriz. corelturk@gmail.com

   Sil
 5. corel draw kullanıcısıyım 15 yıldır kullanıyorum 4 pc de kullanacagım sekilde ingilizce olsun bana uygun fiyat verirmisiniz çünkü fiyatlar astronomik rakamlarda aksi halde bu programı bu şekilde kaçak kullanmaya devam edecez ne gerek var herkez almak istiyor 100 usd olsun herkes alır

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Size özel fiyat teklifi mail adresinize gönderilmiştir.

   Sil
 6. corel draw kullanıcıyım, freelance olarak çalışıyorum. program fiyatlarınız çok yüksek, tek kullanıcı için uygun bir fiyat istiyorum.

  YanıtlayınSil
 7. Hali hazırda 9 ay taksitli X7 ve X8 kampanyalarımız devam etmektedir. Şu an için en uygun fiyatlı paket X7 tek kullanıcılı kutu.

  YanıtlayınSil
 8. Kürşat bey,
  kızım üniversite öğrencisi moda tekstil tasarım bölümü kullanacağı programların lisanslı olmasını istiyoruz. öğrencilere özel fiyatlarınız nedir.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Maalesef ülkemizde öğrenci sürümü satılmamaktadır.

   Sil
 9. kürşat bey yeni iş kurdum bilşim sektöründeyim şimdi baskı ve promosyon işine girdim malesef istemedende yazılımınızı gayrıresmi olarak kullanıyorum fiyatlar çok pahalı x7 kullanıyorum uygun bir fiyatlama mümkünmü saygılar

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Fiyatları her geçen yıl düşürüyoruz. 900$ +KDV olan tek kullanıcılı sürümü 690$+kdv' ye satın alabilirsiniz. Doğrudan gider olarak göstereceğiniz için kısa vadede mali olarak zaten dönüşünü sağlayacaksınız.

   Sil
 10. corel şirketinin Ağustos 2017 EULA'sında şöyle geçiyor....

  ADDITIONAL TERMS APPLICABLE TO USERS OF HARDWARE OR SOFTWARE LOCATED IN THE REPUBLIC OF INDIA: If You are located in the Republic of India where you also want to purchase and use the Software, the following shall apply: You must lawfully acquire the Software from Our authorized resellers. Otherwise You do not have the right to use the Software. For the avoidance of doubt, You may only purchase the Software from Corel’s authorized store, eStore, or website that is located in the Republic of Indi; a current list of Corel’s authorized resellers in India is accessible at .....


  Bulunduğunuz ülkdeden satın alma zorunluluğunu sadece hindistan'dan satın alacaklar için olduğunu okuyorum. Yanlış mı anlıyorum acaba?

  Örneğin 27/12/2017 tarihinde Paint Sho pro 2018 ultimate satın alayım diye fiyatlara baktığımda yurt dışı fiyatı 323 tl iken Türkiye fiyatı 623 tl. bu 2 katı satış fiyatını algılayamadım? yoksa indirim yüzünden mi böyle oldu? Bir indirim yapıldığında sadece yurt dışında mı oluyor?

  Tabiki Türkiye yetkili satıcısından satın almak isterim. Ama Fiyat farkı çok fazla!

  Bana destek cd bozukluğu vs falan lazım değil. Sadece yazılımı yapanlara hakkını vermek. yüzde 30 kar koysanız hiç bişey demicem alcam.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Merhabalar

   sorularınızın yanıtları iki başlık altında yanıtlamak istiyoruz.

   Birincisi Corel EULA Sözleşmesi ve Bölgesel fiyat ve satınalma konusu: Corel ve Corel gibi başka çok uluslu şirketler genelde farklı bölgesel fiyat, satış ve dağıtım politikası uygulamaktadır. Corel Eula Sözleşmesinde Hindistan bölgesi için ayrı bir bölüm olduğu gibi Avrupa Ekonomik bölgesi için de ayrı bir bölüm söz konusudur. Zira aynı sözleşme şu bölüm de yer almaktadır.

   +++
   Kaynak: http://www.corel.com/en/eula/
   ADDITIONAL TERMS APPLICABLE TO SOFTWARE PURCHASED OUTSIDE OF THE EUROPEAN ECONOMIC AREA: If You are located in a state outside the European Economic Area (consisting of the member states of the European Union as well as Iceland, Liechtenstein and Norway) where you also want to purchase and use the Software, the following shall apply: You must lawfully acquire the Software from Our authorized resellers. Otherwise You do not have the right to use the Software. For the avoidance of doubt, You may only purchase the Software from Corel’s authorized store, eStore, or website that is located in the country where you want to deploy the Software.
   +++

   Biz Türkiye olarak Avrupa ekonomik topluluğuna üyeyiz ve dolayısı ile Türkiye'li kullanıcılar da lisanslarını ikamet ettikleri ülkeden aldıkları taktirde lisans geçerlilikleri olur.

   Dolayısıyla bizim Türkiye satış fiyatlarımız bağlı olduğumuz yani ithalatı yaptığımız ürünler EMEA Bölgesi (Doğu Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika) tarafından belirlenir ve bu fiyatlara ithalatımızı gerçekleştirmekteyiz. Eğer böyle bir kısıtlama olmasaydı biz de ithalatımızı fiyatların daha ucuz olduğu bölgelerden yapar ve Türkiye'deki müşterilerimize daha uygun fiyatlar sağlıyor olurduk.

   Sizin almak istediğiniz ürün, PaintShop Pro Ultimate'in fiyatlarına gelince: Gerek yukarıdaki açıkladığımız bölgesel fiyat farkları gerekse o bölgeye özel olarak yapılan kampanyadan dolayı daha uygun bir rakam orada mevcut. Zaman zaman bizlerde burada çeşitli kampanyalarımız ile müşterilerimize daha iyi olanaklar sunmaya çalışıyoruz. Örneğin dünyada uygulanmayan ama yüksek banka komisyonlarına rağmen kredi kartına vade farksız 6 taksit gibi seçeneklerimiz var. Açıkçası tüm dünyada tek fiyat politikası olsa bu bizleri mutlu ederdi ancak şimdilik bölgesel fiyat bariyeri hepimizin önünde duruyor.

   Umarım yeterince açıklayıcı olmuştur.

   Saygılarımızla
   Eti Bilgisayar Ltd.
   Corel Türkiye Distribütörü

   Sil