8 Aralık 2014 Pazartesi

CorelDRAW Graphics Suite X7.3 yayınlandı.

CorelDRAW Graphics Suite X7 güncellemelerinin her 3 ayda bir yayınlanacağından bahsetmiştim. Corel geliştiricileri bu konuda söz verdikleri gibi programlarından sapmadan güncellemelerini yayınlamaya devam ediyorlar.

Bunlardan ilki X7 Update 1 ve X7 Update 2 ile oldukça hata düzeltmesi gelmiş ve bir çok da yeni özellik eklenmişti. Bu özelliklerin bir kısmı tüm kullanıcılar tarafından erişilebilirken, CorelDRAW Graphics Suite X8 özelliği olan diğer kısmı da sadece Premium Üyelere ve Abone'lere sunulmuştu.

CorelDRAW Graphics Suite X7.3 için de aynı durum söz konusu. Bu özellikleri ve hata düzeltmelerini önümüzdeki günlerde detaylı bir şekilde inceleyeceğim. Şimdilik yayınlanan ön gösterim videolarını izleyerek fikir sahibi olabilirsiniz.

CorelDRAW Graphics Suite X7.3 Sneak Peek #1
CorelDRAW Graphics Suite X7.3 Sneak Peek #2
CorelDRAW Graphics Suite X7.3 Sneak Peek #3246 MB büyüklüğündeki CDGSX7Update3.exe dosyasını buradan indirip yüklemeyi gerçekleştirebilirsiniz. Ya da CorelDRAW içinden Help menüsünden Updates komutuna tıklayarak da güncellemeyi otomatik olarak yapabilirsiniz.

CorelDRAW Graphics Suite X7 Update 3 ile sürüm numarası 17.3.0.772 oldu.

17 yorum:

 1. Kürşat Bey ve diğer Corel Draw takipçileri sizlere ilk izlenimlerimi anlatayım;

  güncellemeyi hemen yükledim Png exportta ki spot renklerin transparan çıkması problemi düzeltilmiş.

  ancak

  1- Paragraph text teki 2. sütüna akan metinde yatay hizalama problemi saçma bir biçimde düzeltilmeye çalışılmış ancak düzeltilememiş.

  Açıklayacak olursak; 1. metin kutusuna bir metin yazın sonra 2. metin kutusunu oluşturup metni 2. kutuya akıtın, ardından "ctrl+enter" ile akışı yapılan diğer kutuya geçerek yeni pragraf oluşturacaktır ve metinin devamına birşeyler daha yazın metin kutusuna "Center Vertical Alignment" uygulayın hatta akışı yapılan 2. metin kutusuna da uygulayın göreceksiniz ki 2. metin kutusunun içindeki devam metni hala en üstte duruyor.(yani ilk metin gibi yatayda ortalı değil) 2. metin kutusunu mause ile azıcık taşıyın AAA! ne oldu ortalandı. Güzel peki diğer kutuyla hizalamam lazım dur bir align yapayım AAA! gene ne oldu gene 2. metin üstten başlıyor. Benim ingilizcem foruma anlatacak kadar kuvvetli değil hatta bazen Görsel biçimde anlatmama rağmen anlaşılmıyorum. Sizden ricam bu problemi anlayacakları bir dilde anlatmanız.

  2- buda önemli bir problem ki sağolsunlar yeni güncelleme yaparken bir öncekini aratıyorlar bazen. Eğer sizlerde yüklediyseniz göreceksiniz ki "Corel dosyalarınızın artık thumbnail yani küçük önizlemelerinin artık olmadığını göreceksiniz. incelediğimde amcalarımız önizlemeleri göstermeye yarayan "ShellExt" uygulamasınıda güncellemişler ancak birşeyler unutmuşlar. şimdilik çözüm olarak mevcut "ShellExt"ti "program ekle-kaldır" dan"Corel Graphics - Windows Shell Extension" adı ile bulabilirsiniz silip, bir önceki güncellemedeki "ShellExt.msi" i yani "4.642014 03:13 saatli {E63A1FEC-DC45-4480-9C8F-4D46217E1DA5} revizyon numaralı kısaca sp2 deki sürümü yüklediğinizde problem ortadan kalkıyor."

  YanıtlaSil
 2. Karşılaştığım bir kaç hatayı yazmak istedim hocam,

  Segoe IU microsoftun kendi fontunda "tl" simgesi kaybolmuş.

  Çalışmaya girerken Font soruyor, sadece soruyor çalışmadaki fontlarda bir değişiklik yok.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. CorelDRAW güncellemeleri sistem fontlarını yüklemez/değiştirmez. Segoe UI fontlarının güncel sürümlerini yükleyin.

   Sil
  2. Haklısınız CorelDRAW değiştirmez, ama update 3 den sonra segoe TL simgesini maalesef okumuyor, sanırım sadece bende oluştu bu hata

   Sil
  3. Sorunlu fontun sürüm numarası nedir?

   Sil
  4. dosya no 5.35

   Sil
  5. 5.35 sürüm numarasına sahip bir Segoe UI fontuyla karşılaşmadım. Fontu bana ulaştırabilirseniz inceleyebilirim.

   Sil
  6. Kürşad bey sorun düzelmiş, En son windows update yapmıştım, sanırım o düzelmesinde etkili oldu, yada başka birşey. Selamlar

   Sil
  7. Bahsettiğim gibi, font sürümü ile ilgilidir. Düzeldiğine sevindim, güle güle kullanın :)

   Sil
 3. Kürşat bey güncelleme sonrası fontlar ile ilgili ingilizce forumda da benzer sorunlarla karşılaştıklarını söyleyenler var birtanesi iş arkadaşım font olmasına rağmen soruyormuş.
  biraz araştırmak lazım nedir sebebi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Buradaki yazılanlardan bahsediyorsan bir sonraki güncelleme ile ya da hotfix ile düzeltilme ihtimali çok yüksek.

   http://community.coreldraw.com/talk/coreldraw_graphics_suite_x7/f/809/t/48050

   http://community.coreldraw.com/talk/coreldraw_graphics_suite_x7/f/809/t/48015

   Sil
  2. Evet aynı sorunlardan bahsediyoruz, o zaman bekleyeceğiz :)

   Sil
 4. Programı yükledim ama ingilizce nasıl Türkçe yapabilirim lütfen yardım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Türkçe yükleme DVD'sini bayinizden temin edebilirsiniz.

   Sil
 5. Kolay Gelsin Corel Draw x7.6 sürümünü kururken, Modify diyorum. Kuruluma başlarken
  ( Setup_x64_msi ) Hatası Alıyorum ne yapmalıyım . ????

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Satın aldığınız yerle iletişime geçmenizi öneririm.

   Sil