3 Eylül 2012 Pazartesi

Lisans al, kazancını hak et!

Corel Türkiye tek distribütörü Eti Bilgisayar korsan yazılımla mücadelede daha esnek bir yol izleyerek, lisanslı kullanıcı olmak isteyen firmaların da zarar görmemesi için yardımcı olmaya çalışıyor. Konuyla ilgili olarak, Eti Bilgisayar genel müdürü Ahmet Yanıkoğlu'nun Matbaa Gazetesinde yayınlanan bir röportajını sizinle paylaşmak istiyorum.


"20 yılı aşkın bir süredir Corel ™ markasının Türkiye distribütörlüğünü yapan Eti Bilgisayar Genel Müdürü Ahmet Yanıkoğlu, 2012 yılının ilk yarısında yeni yaklaşım politikasıyla lisanslı veya lisanssız olsun, hemen hemen tüm potansiyel kullanıcılarla ortak bir anlayış ortamında buluşmaya başladıklarını, bunun da önemli bir adım olduğunu söylüyor.
 
Tüketiciyi eğitime ve bilinçlendirme konusunda önemli yol kat ettik. LİSANS AL. KAZANCINI HAK ET! sloganlı kampanyalarımız takdir ve rağbet gördü. Müşteriler artık ürün ve fiyatlarına tarafsız gözle bakmayı öğrendi. Yazılımların da yoğun emek ile üretildiğini biliyorlar. Bu iyi bir gelişme. Maddi olarak sıkışık olduğunu bildiren  firmalar için biz de merkezimizin yasal birimlerinden maksimum 1-2 ay gibi ek süreler talep edip iyi niyetimizi gösteriyoruz.
 
Yine aynı şekilde iyi niyetini belirten firmalara kesinlikle geçmişe dönük bir sorgulama yapılmayacağını garanti ediyoruz. Yani karşılıklı olarak anlayışlı ve uzlaşıcı bir ortam yarattığımıza inancımız tam. Ancak burada bizim kontrolümüz dışında gelişen olaylar da yok değil. Uyarılarımıza ve bilgi taleplerimize karşı kayıtsız kalan firmalar konusunda merkezimize rapor veremediğimiz için, yasal birimler çok hızlı bir şekilde devreye girip denetimler ve bunu takip eden büyük cezalar uygulayabiliyorlar ki, bu da olmasını hiç arzu etmediğimiz bir şey. Ve ne yazık ki bunu özellikle son 8 aydır yaşıyoruz. Ceza uygulanan firma daha sonra bizi arayıp, cezanın indirimi konusunda arasa da, yapabileceğimiz hiçbir şey olmuyor. 
 
Ahmet Yanıkoğlu, ayrıca yurtdışından direkt veya aracı vasıtasıyla alınan yazılım ürünleri konusunda da bir bilinçsizliğin hakim olduğunu, bu yola giden firmaların teknik destek alamayacakları gibi, yasal denetleme durumunda lisanssız kullanımla aynı işlemi göreceğini şu yasal alıntı ile belirtiyor : Yazılım Üreticileri ile Son Kullanıcılar arasındaki lisans kullanım kurallarını ve şartlarını EULA (End User License Agreement) sözleşmesi belirler. Bu sözleşme, tüm yazılımlar için geçerli olan ve yazılım yükleme aşamasında kabul ettiğiniz bir metindir. Bu sözleşmeyi okuduktan sonra kabul etmemeniz durumunda, yazılım yükleme işlemini devam ettirmeyecektir.  
 
Telif hakkına sahip tüm yazılımlar için geçerli olan bu sözleşmede yazdığı gibi, yazılımı sadece ve sadece yaşadığınız ülkede bulunan Corel ofisinden ve/veya Corel Distribütörü veya Yetkili Satıcısından doğrudan veya online olarak satın alabilir veya indirebilirsiniz."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder