11 Nisan 2017 Salı

CorelDRAW 2017'ye merhaba. CorelDRAW 19. sürümü yayınlandı.

Corel firması kullanıcıları için bir sürpriz yaptı ve güncelleme beklenirken yeni sürümü duyurdu.

CorelDRAW Graphics Suite yeni sürümünün ismi ise beklediğimiz gibi X9 değil 2017 oldu. Bu isimlendirme de her yıl yeni bir sürüm yayınlanacağı anlamına geliyor. Önümüzdeki sene CorelDRAW 2018 sonraki sene ise CorelDRAW2019'u göreceğiz ve bu böyle sürüp gidecek.

CorelTÜRK Blog takipçileri CorelDRAW'ın her iki senede bir yeni sürümünün yayınlandığını bilir. Blogta yeni iseniz yamalar sayfamızdan ve sürümler yazımızdan tüm detayları öğrenebilirsiniz. Hatta göreceksiniz ki CorelDRAW Graphics Suite zaten 11. sürüme kadar neredeyse hep yılda 1 yenilenmiş. 2000 yılından bu yana da 2 yılda bir olacak şekilde yeni sürüm üretilmiş.

Bu radikal kararın arkasında günümüzde yazılım sektörünün eğilimleri ve tabii ki rakip Adobe'nin de etkisi çok büyük. Adobe CC'ye geçtikten sonra dayatılan abonelik sisteminde kullanıcıları memnun edebilmek için her yıl, hatta bazen yılda birden çok defa yeni sürüm yayınladı. CorelDRAW da aynı süreci X6 ve X7 güncelleştirmeleriyle premium üyelere yaşatsa da sonuç pek tatmin edici olmadı ki böyle bir sisteme geçti.


Sonuç olarak bundan böyle her sene yeni bir sürüm ile karşılaşacağız. Bu sistem tüm kullanıcıları mutlu etmese de yeni özellikleri kullanmak için 2 sene beklemek zorunda olmadığımız anlamına geliyor.

CorelDRAW Graphics Suite 2017 Türkiye fiyatları konusunda ise henüz bir bilgi olmasa da yurtdışı fiyatları önceki sürümle aynı kalmış. Türkiye fiyatlarında da aynı olmasını bekliyoruz. Türkiye fiyatları belirlenir belirlenmez yine müdavimlerimizin bildiği gibi ilk önce buradan öğreneceksiniz.

CorelDRAW 2017 özellikle illüstrasyon yapanlar ve dokunmatik ekran ve kalem kullananlar için harika yenilikler getiriyor olmasına karşın beklentilerinizi karşılamayabilir. Yine de atılmış adımlar CorelDRAW'ın geleceğinin hala parlak olduğunu gösteriyor. Yenilikleri ileriki günlerde detaylıca inceleyeceğiz. Yenilikler dışında bir çok hata düzeltmesi geldi ve özellikle uzun yıllardır yaşanan büyük sorunların giderilmesi de hata düzeltme anlamında tatmin edici sonuçlar getirdi. Tabi bu yeni hataların da geldiği gerçeğini değiştirmiyor. Bunun gibi tüm detaylara sonraki yazılarımızda değineceğim. Şimdi 30 günlük deneme sürümünü buradan indirip tadını çıkarmaya başlayabilirsiniz.

Özellikle X6 ve öncesi kullanıcılarına kesinlikle tavsiye ediyorum. Gerçekten de çok fazla yenilik sizi bekliyor.

2 yorum:

  1. Oooo hakikaten süpriz oldu hocam. Haber verdiğiniz için teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. Abonelik sistemi ile lisanslı Corel Draw X8 GS kullanıcıları,
    Corel DRAW 2017 sürümünü edinmek için upgrade olarak sunum beklemeyip, kendi lisansları ile corel.com'dan CDGS 2017 installer, indirerek kurmaları gerekiyor.
    Kayıtlı account ile corel.com'a giriş yapıldığında, sistem gerekli yönlendirmeyi yapıyor. Hayırlı olsun.

    YanıtlaSil