7 Mart 2008 Cuma

Corel DRAW dosyalarının simgelerini küçük resim olarak göstermek

Bu yazı X3 ve öncesi sürümleri içindir.

CorelDRAW Graphic Suite 'i sisteme yüklenirken install seçeneklerinde Utilities>Thumbnail Display seçilidir. Bu özellik sayesinde CDR, CMK, CPT, CLK dosyalarının simgelerini dosyaların küçük resimleri şeklinde görülür. Bazen bu özellik devre dışı olur ve simgeler windows varsayılan belge simgesi şeklinde görülür. Bu sorun büyük ihtimalle sistemde yüklü olan iki corel sürümünden birinin kaldırılması sonucu oluşur. Yani sistemde 12 ve X3 sürümü mevcut ve 12 sürümü kaldırılırsa (uninstall) bu sorunla karşılaşılır.

Çözüm ise Denetim masası>Program Ekle Kaldır'dan Corel DRAW Graphic Suite 'in değişti/kaldır butonuna tıklayarak Corel Install'ı çalıştırmaktır. Çıkan pencerede Repair installations errors in the program seçeneğini tıklayarak Corel DRAW Graphic Suite 'in kendini tamir etmesi ve thumbnail display özelliğinin yeniden aktif edilmesi sağlanır.

Ayrıca Corel küçük resimleri önizlemesi için kullanabileceğiniz programlar olan Corel Thumber ve ST Thumbnails Explorer 'ı inceleyebilirsiniz.

11 yorum:

 1. Yaptım ama olmadı Corelde Yaptığım tasarımı kayıt ediyorum x4 ile masaüstüne çizim üstünde görünmüyo kalem işareti çıkıyor corel amblemi yardımcı olursanız sevinirim gerçekten. !

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. aynen benimde böyle oluyor

   Sil
  2. dosyaların ön izlemelerini göremiyorum beyaz simge işareti oluyor bende

   Sil
  3. Sisteminizde iki sürümü aynı anda kullanmış sonra da birini kaldırmış olabilirsiniz. Örneğin sisteminizde X6 varken X7 de kurduysanız, sonra X7'yi kaldırdıysanız Corel Windows Shell Extension'u da kaldırmış oluyorsunuz. Bu durumda hangi sürümü kullandığınız çok önemli. Öncelikle Program ekle kaldırdan Corel Windows Shell Extension uygulamasını kaldırın. Sonra kullandığınız son sürümü repair yapın ya da yeniden kurun. Corel Windows Shell Extension sürüm bilgisayarınızda kurulu CDGS son sürümü ile aynı olmalıdır. Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra Windows'u yeniden başlatınca düzelmesi gerekir.

   Sil
 2. Corel Yüklerken Shell Extension diye bir buton var bende bu buton gri işaretlenmiyor neden acaba !

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sisteminizde yüklü olabilir. Program Ekle/Kaldır'dan kontrol edin.

   Sil
 3. X6 için ne yapmamız gerekiyor :(

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Aynı işlemleri X6 için de yapabilirsiniz.

   Sil
  2. İşe yaramadı :( o yüzden yazmıştım...

   Sil
  3. Kurulumu tamir yaptınız mı? Repair install?

   Sil