27 Mart 2008 Perşembe

Corel'i fabrika ayarlarına döndürün

CorelDRAW'da bazen çözemediğiniz problemler olabilir. Özellikle workspace'de değişiklikler yaptıysanız ve garip sorunlarla karşılaşıyorsanız bunun çözümü fabrika ayarlarına dönmektir. CorelDRAW ya da Photopaint'in Workspace'ini fabrika ayarlarına döndürmek için program açılıren F8 tuşuna basılı tutun. Aşağıdaki gibi bir pencere çıkacaktır.

Evet'e tıklarsanız programın arayüzü fabrika ayarlarına dönecektir. Büyük ihtimalle de anlam veremediğiniz sorunlar çözülecektir. Dikkat etmeniz gereken konu ise workspacenizi kaydetmeyi unutmamak. Kendinize özel bir workspace yaptıysanız sıfırlama işleminden sonra bu workspaceniz yok olur.


Workspace'yi kaydetmek için Corelde herhangi bir araç çubuğuna sağ tıklayın. Customize>Workspace>Export Workspace seçin.

Export Workspace penceresinde kaydetmek istediğiniz workspace elemanlarını seçin. Save tıklarsanız çalışma alanınız .xslt formatında belirttiğiniz yere kaydedilecektir. İsterseniz E-mail'i seçerek çalışma alanınızı doğrudan e-posta ile gönderebilirsiniz.

Daha sonra import workspace ile çalışma alanınızı geri yükleyebilirsiniz.

15 yorum:

 1. Bunu bilmiyordum. ... araştırmalarınız için teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 2. çok güzel bir paylaşım. yemin ederim ilaç gibi geldi.

  YanıtlaSil
 3. çok teşekkür ederim, gerçekten ileç gibi geldi

  YanıtlaSil
 4. Selam.Bende x6 varve bir haftadir bir sorunla karsilasiyorum.nesneyi sectiginde iki kere tiklarsan nesneyi döndürebilirsin köselerden döndürme isareti cikiyor o .bende iki kere tikladigin zaman bisey olmuyor.nesneyi döndürme özelligi kayboldu.Birde maus sagtus ile sectigim nesneyi sadece sol tusa basili sekilde tutarsam tasiyabiliyorum.Sorunu bilen varsa yardimedebilirmi?

  YanıtlaSil
 5. selam normalde ctrl-Q ile kare ile daire ( shape tool ) devreye giriyordu şimdi ctrl-Q ile kaydetmeye kalkıyor keyboard ayarlarını bulamadım yardımcı olursanız sevinirim fabrika ayarlarına dönderdim fakat düzelmedi.

  YanıtlaSil
 6. Teşekkürler Teşekkürler harikasınız

  YanıtlaSil
 7. Merhaba
  Bir şey sormak istiyorum. Corel draw5 programı yüklüydü bilgisayarımda. Bilgisayar windows 10 a güncellendikten sonra pick tool çalışmamaya başladı. Ne yapmam gerekli.? Üstteki menü bar da görünmüyor ki diğer sorunun yanında hiç önemli değil.

  YanıtlaSil
 8. Merhaba
  Bende X5 var. Bilisayarım windows 10 a güncellendikten sonra pick tool çalışmamaya başladı. Ne yapmalıyım ?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, CorelDRAW X5 Windows 10 ile uyumlu olmadığı için sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu makaledeki sıfırlama işlemini gerçekleştirdiniz mi?

   Sil
 9. merhaba. corel simgelerim beyaz sayfa olarak görünüyor. dosyaların simgelerini küçük resimler haline nasıl getiririm?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Windows Shell Extension'u yeniden kurmak gerekebilir. Kurulumunuzu repair yapın.

   Sil
 10. Corel'de CTRL + X, CTRL + C, CTRL + V tuşları çalışmıyor çözüm arıyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fabrika ayarlarına döndürdüğünüzü var sayıyorum. Sisteminizde özel bir klavye / fare sürücüsü yüklü ise bu tip sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Sürücüyü kaldırıp deneyin.

   Sil
 11. kolay gelsin corel x6 da contur ofset ayarları hep aynı kalıyor bir nesneye atılan kontur diğerine uygulanmıyor kendi sabit ayarlarını ba alıyor. Ne yapmak lazım.

  YanıtlaSil